portal chorzowskich organizacji pozarządowych

ngo.chorzow.eu

Portal chorzowskich organizacji pozarządowych.

Wszystko o wydarzeniach i akcja organizowanych przez trzeci sektor.

kliknij i zobacz:

Chorzowskie Centrum Organizacji Pozarządowych

 


 

 

prawo

 

Działalność organizacji pozarządowych, w tym stowarzyszeń reguluje szereg aktów prawnych. Przede wszystkim Konstytucja R.P.. Art. 12 Konstytucji gwarantuje nam wolność tworzenia i działania m.in. stowarzyszeń czy ruchów obywatelskich. Drugim podstawowym aktem prawnym jest ustawa Prawo o stowarzyszeniach. Trzeci podstawowy akt prawny to ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. W naszym portalu organizacji pozarządowych nie wspominamy o fundacjach, bo mają one wystarczające środki finansowe, aby działać samodzielnie, bez naszych porad i wskazówek.

 

Podręczny wykaz najważniejszych aktów prawnych oczywiście dostępny jest na portalu ngo.pl. Przygotowaliśmy poniżej aktualne, jednolite wersje tych oraz jeszcze innych aktów prawnych (stan prawny: wrzesień 2013), przydatnych dla organizacji pozarządowych. Wejście w obszar prawnych regulacji można rozpocząć od filmu instruktażowego - Organizacja zarejestrowała się w KRS – co dalej?. Potem warto uważnie zerknąć do poradnika Jakie są obowiązki wobec innych urzędów związane z prowadzeniem działalności?. Trzeba też pilnować rozmaitych terminów.

 

W bieżącej działalności mogą przydać się liczydła a także wzory umów. Prawie dwa tysiące wzorów pism oraz formularzy, w tym interaktywnych, jest dostępnych dla każdego, całkowicie bezpłatnie - w serwisie druki.gofin.pl. To największa bezpłatna baza aktywnych druków i umów w internecie.

 

Warto też wiedzieć, że wszystkie akty prawne dostępne są za darmo w bazie "Internetowy System Aktów Prawnych" Kancelarii Sejmu R.P. Akty prawne możemy również wyszukać w skorowidzu przepisów prawnych Rządowego Centrum Legislacyjnego albo np. w wyszukiwarce w Dzienniku Ustaw. Czasem może nam się przydać wyszukiwarka orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz wyszukiwarka informacji o stanie wykonywania tych orzeczeń. Bardzo przydatna jest także centralna baza orzeczeń sądów administracyjnych. Warto również zerknąć na orzeczenia Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu dotyczące Polski.

 

Informacji dotyczących procedur różnych postępowań sądowych, najlepiej w pierwszej kolejności szukać w broszurach informacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości. Można także przeanalizować porady w "Poradniku pokrzywdzonego.

 

Jeśli któraś z chorzowskich organizacji pozarządowych pilnie potrzebuje informacji prawnej, której nie może znaleźć (także aktów prawnych) - prosimy zwrócić się mailem do redakcji naszego portalu - postaramy się pomóc!

 

Jeśli szukasz informacji dotyczących Krajowego Rejestru Sądowego - zajrzyj do artykułu o KRS.

 

 

Przydatne akty prawne:

Kodeksy:

Finanse i podatki: