portal chorzowskich organizacji pozarządowych

ngo.chorzow.eu

Portal chorzowskich organizacji pozarządowych.

Wszystko o wydarzeniach i akcja organizowanych przez trzeci sektor.

kliknij i zobacz:

Chorzowskie Centrum Organizacji Pozarządowych

 


 

 

technologie

Spis treści
technologie
Technologie - cz. 2
Wszystkie strony

 

Żyjemy w czasach społeczeństwa informacyjnego oraz cyfrowej gospodarki. To nie tylko społeczeństwo informacyjne w Europie. Głównie za sprawą internetu coraz częściej mówi się o społeczeństwie globalnym. Nie tylko w Polsce trwa publiczna debata o budowaniu cyfrowego społeczeństwa przyszłości.

 

We współczesnym świecie w zasadzie nie można efektywnie działać bez technologii cyfrowych. "Codziennie napotykamy nowe wyzwania związane z budowaniem społeczeństwa cyfrowego i gospodarki opartej na wiedzy. Nie ma znaczenia w jakiej części świata żyjemy, te wyzwania wszędzie są podobne. Dlatego możemy radzić sobie z nimi korzystając z podobnych, choć nie identycznych metod, takich jak rozwój infrastruktury, umiejętności cyfrowych" - powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni na Światowym Sympozjum Regulatorów (GSR13) w Warszawie.

 

Jakie technologie potrzebne są organizacji pozarządowej?

 

Krótka wizyta na stronie technologie.ngo.pl pozwala na znalezienie wstępnej odpowiedzi. Warto także zajrzeć na stronę technologie.org.pl. Można posłuchać porad ekspertów. Możemy też od razu zacząć układać naszą listę zakupów. Radzimy także zajrzeć na stronę nowe technologie lokalnie.

 

Oto nasz przegląd najpotrzebniejszych technologii. Przede wszystkim podstawowy sprzęt:

 

komputer, drukarka.


Skąd wziąć? Najlepiej kupić, za pieniądze własne lub od sponsora. Jeśli nie mamy takich możliwości, można wyszukać np. instytucje publiczne lub firmy, które wymieniają swój sprzęt na nowocześniejszy. Ten "stary" często oddają za darmo organizacjom pozarządowym, którym może on jeszcze z powodzeniem służyć przez długie lata.

 

Całkiem dobry, czasem również nowy sprzęt można kupić znacznie taniej np. na giełdach (także internetowych) rzeczy używanych, w lombardach, na licytacjach komorniczych. Istnieje również program dla organizacji pozarządowych, pozwalający na niedrogi zakup sprzętu oraz oprogramowania.

 

Jeśli mamy telefon smartfon, także może nam posłużyć do efektywnej pracy w organizacji pozarządowej. Może stać się naszym mobilnym "centrum dowodzenia". Warto korzystać z już istniejących i wciąż rozwijających się technologii mobilnych.

 

Jeśli mamy już komputer (stacjonarny albo laptop), niezbędne jest

 

oprogramowanie

 

Na początku istotne zastrzeżenie - jesteśmy neutralni technologicznie, tj. nie rekomendujemy żadnego systemu, oprogramowania czy też jakiejkolwiek firmy. Każdy powinien wybierać samodzielnie, według własnych kryteriów. Dla ułatwienia, podaliśmy parę porad z praktyki organizacji pozarządowej, która nie ma nadmiaru pieniędzy. Nasze podpowiedzi nie są oczywiście dla nikogo obowiązujące. Nie mają też na celu promowania jakiejkolwiek firmy.

 

Żaden komputer oczywiście nie będzie funkcjonował bez tzw. systemu operacyjnego. To najczęściej któraś wersja windowsa. Możemy również zainstalować bezpłatny system operacyjny linux. Najlepszy jest taki system, który potrafimy wykorzystać w naszej pracy:)

 

Zaraz po instalacji systemu operacyjnego musimy pomyśleć o bezpieczeństwie naszego komputera. Najlepiej zainstalować pakiet tzw. Internet Security, czyli zaporę bezpieczeństwa (firewall) oraz program antywirusowy w jednym. W naszej ocenie, dobrze sprawuje się, całkowicie darmowy (i po polsku) amerykański Commodo Internet Security - do pobrania np. na stronie programosy.pl.

 

Oprócz tzw. systemu, potrzebujemy rozmaitego oprogramowania użytkowego, czyli programów służących do wykonywania określonych zadań. Warto pamiętać, że oprócz płatnych programów istnieje olbrzymia ilość wolnego oprogramowania - czyli programów bezpłatnych, które zazwyczaj wcale nie są gorsze od tych komercyjnych.

 

W organizacji pozarządowej nieodzowne są tzw. programy biurowe. Każdy powinien samodzielnie wybrać, który chce użytkować: płatny czy bezpłatny, konkretnego producenta czy tworzony przez społeczność internautów. Zanim się zdecydujemy, warto przejrzeć w internecie opinie internautów albo poprosić o poradę fachowca.

 

A propos programów biurowych - trzeba podkreślić, że firma Microsoft rozpoczęła niedawno realizację światowego programu udostępniania "Office 365" organizacjom pozarządowym. Zgłoszenia i kryteria przystąpienia do programu (także dla polskich organizacji pozarządowych) - dostępne są na stronie (jeszcze tylko anglojęzycznej) office365-for-nonprofits. Jeśli nie kwalifikujemy się do tego programu, możemy kupić (w innym programie dla ngo) np. pakiet biurowy Office ze sporą zniżką, bo za ok. 100 - 130 złotych.

 

Poniżej bardzo podstawowa lista - w naszej ocenie - przykładowych (polskojęzycznych) bezpłatnych programów dla organizacji pozarządowych. Nie jest to oczywiście lista kompletna, bo programów jest mnóstwo i codziennie powstają nowe aplikacje. Niekonieczne też nasze propozycje muszą być przydatne dla każdego. Trzeba zatem poszukać w internecie i wybierać samodzielnie! Warto także sprawdzić możliwość zakupu z dużą zniżką sprzętu i programów w programie technologie.org.pl. Można zarejestrować się w tym programie TUTAJ (kliknij).