portal chorzowskich organizacji pozarządowych

ngo.chorzow.eu

Portal chorzowskich organizacji pozarządowych.

Wszystko o wydarzeniach i akcja organizowanych przez trzeci sektor.

kliknij i zobacz:

Chorzowskie Centrum Organizacji Pozarządowych

 


 

 

technologie

Spis treści
technologie
Technologie - cz. 2
Wszystkie strony

 

Żyjemy w czasach społeczeństwa informacyjnego oraz cyfrowej gospodarki. To nie tylko społeczeństwo informacyjne w Europie. Głównie za sprawą internetu coraz częściej mówi się o społeczeństwie globalnym. Nie tylko w Polsce trwa publiczna debata o budowaniu cyfrowego społeczeństwa przyszłości.

 

We współczesnym świecie w zasadzie nie można efektywnie działać bez technologii cyfrowych. "Codziennie napotykamy nowe wyzwania związane z budowaniem społeczeństwa cyfrowego i gospodarki opartej na wiedzy. Nie ma znaczenia w jakiej części świata żyjemy, te wyzwania wszędzie są podobne. Dlatego możemy radzić sobie z nimi korzystając z podobnych, choć nie identycznych metod, takich jak rozwój infrastruktury, umiejętności cyfrowych" - powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni na Światowym Sympozjum Regulatorów (GSR13) w Warszawie.

 

Jakie technologie potrzebne są organizacji pozarządowej?

 

Krótka wizyta na stronie technologie.ngo.pl pozwala na znalezienie wstępnej odpowiedzi. Warto także zajrzeć na stronę technologie.org.pl. Można posłuchać porad ekspertów. Możemy też od razu zacząć układać naszą listę zakupów. Radzimy także zajrzeć na stronę nowe technologie lokalnie.

 

Oto nasz przegląd najpotrzebniejszych technologii. Przede wszystkim podstawowy sprzęt:

 

komputer, drukarka.


Skąd wziąć? Najlepiej kupić, za pieniądze własne lub od sponsora. Jeśli nie mamy takich możliwości, można wyszukać np. instytucje publiczne lub firmy, które wymieniają swój sprzęt na nowocześniejszy. Ten "stary" często oddają za darmo organizacjom pozarządowym, którym może on jeszcze z powodzeniem służyć przez długie lata.

 

Całkiem dobry, czasem również nowy sprzęt można kupić znacznie taniej np. na giełdach (także internetowych) rzeczy używanych, w lombardach, na licytacjach komorniczych. Istnieje również program dla organizacji pozarządowych, pozwalający na niedrogi zakup sprzętu oraz oprogramowania.

 

Jeśli mamy telefon smartfon, także może nam posłużyć do efektywnej pracy w organizacji pozarządowej. Może stać się naszym mobilnym "centrum dowodzenia". Warto korzystać z już istniejących i wciąż rozwijających się technologii mobilnych.

 

Jeśli mamy już komputer (stacjonarny albo laptop), niezbędne jest

 

oprogramowanie

 

Na początku istotne zastrzeżenie - jesteśmy neutralni technologicznie, tj. nie rekomendujemy żadnego systemu, oprogramowania czy też jakiejkolwiek firmy. Każdy powinien wybierać samodzielnie, według własnych kryteriów. Dla ułatwienia, podaliśmy parę porad z praktyki organizacji pozarządowej, która nie ma nadmiaru pieniędzy. Nasze podpowiedzi nie są oczywiście dla nikogo obowiązujące. Nie mają też na celu promowania jakiejkolwiek firmy.

 

Żaden komputer oczywiście nie będzie funkcjonował bez tzw. systemu operacyjnego. To najczęściej któraś wersja windowsa. Możemy również zainstalować bezpłatny system operacyjny linux. Najlepszy jest taki system, który potrafimy wykorzystać w naszej pracy:)

 

Zaraz po instalacji systemu operacyjnego musimy pomyśleć o bezpieczeństwie naszego komputera. Najlepiej zainstalować pakiet tzw. Internet Security, czyli zaporę bezpieczeństwa (firewall) oraz program antywirusowy w jednym. W naszej ocenie, dobrze sprawuje się, całkowicie darmowy (i po polsku) amerykański Commodo Internet Security - do pobrania np. na stronie programosy.pl.

 

Oprócz tzw. systemu, potrzebujemy rozmaitego oprogramowania użytkowego, czyli programów służących do wykonywania określonych zadań. Warto pamiętać, że oprócz płatnych programów istnieje olbrzymia ilość wolnego oprogramowania - czyli programów bezpłatnych, które zazwyczaj wcale nie są gorsze od tych komercyjnych.

 

W organizacji pozarządowej nieodzowne są tzw. programy biurowe. Każdy powinien samodzielnie wybrać, który chce użytkować: płatny czy bezpłatny, konkretnego producenta czy tworzony przez społeczność internautów. Zanim się zdecydujemy, warto przejrzeć w internecie opinie internautów albo poprosić o poradę fachowca.

 

A propos programów biurowych - trzeba podkreślić, że firma Microsoft rozpoczęła niedawno realizację światowego programu udostępniania "Office 365" organizacjom pozarządowym. Zgłoszenia i kryteria przystąpienia do programu (także dla polskich organizacji pozarządowych) - dostępne są na stronie (jeszcze tylko anglojęzycznej) office365-for-nonprofits. Jeśli nie kwalifikujemy się do tego programu, możemy kupić (w innym programie dla ngo) np. pakiet biurowy Office ze sporą zniżką, bo za ok. 100 - 130 złotych.

 

Poniżej bardzo podstawowa lista - w naszej ocenie - przykładowych (polskojęzycznych) bezpłatnych programów dla organizacji pozarządowych. Nie jest to oczywiście lista kompletna, bo programów jest mnóstwo i codziennie powstają nowe aplikacje. Niekonieczne też nasze propozycje muszą być przydatne dla każdego. Trzeba zatem poszukać w internecie i wybierać samodzielnie! Warto także sprawdzić możliwość zakupu z dużą zniżką sprzętu i programów w programie technologie.org.pl. Można zarejestrować się w tym programie TUTAJ (kliknij).

 


 

usługi Google

 

Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek informacji lub jakiegokolwiek programu, skorzystaj z wyszukiwarki Google. W Polsce obsługuje ona aż 90% wszystkich wyszukiwań. Możesz najpierw sprawdzić jak wyszukiwać.

 

Google oferuje bezpłatnie wszystkim internautom także szereg innych usług, przydatnych w działalności organizacji pozarządowej. Przeczytaj krótkie wprowadzenie. W pomocy Google dowiesz się, jak z nich korzystać. Możesz też utworzyć jedno konto do wszystkich tych usług klikając tutaj. Polecamy zwłaszcza dobry sposób na mobilną współpracę - dokumenty Google. Przy korzystaniu z usług firmy Google (jak z każdych innych) należy oczywiście pilnować swojej prywatności...

 

Mobilną współpracę w organizacji pozarządowej może także ułatwić tzw. dysk w chmurze, czyli przestrzeń dyskowa na zewnętrznym serwerze, dostępna (za darmo) poprzez internet. Oto, naszym zdaniem, najlepsze "dyski pod chmurką": SkyDrive, Google Drive, dropbox.

 

W internecie pojawia się coraz więcej rozmaitych, dobrych i bezpłatnych narzędzi, dostępnych on-line. Co zrobić, jeśli chcemy np. przedstawić jakąś ideę albo dane w czytelnej, graficznej formie, np. infografiki? Przeczytaj krótkie objaśnienie. Potem możesz już skorzystać z darmowej aplikacji webowej do tworzenia infografiki, np. na stronie (anglojęzycznej) easel.ly lub np. piktochart.

 

strona internetowa

 

Żadna "rasowa" organizacja pozarządowa nie może się obejść bez własnej strony internetowej. Aby ją uruchomić, musimy mieć serwer, czyli specjalny komputer, który umieszczone na nim pliki naszej strony udostępnia w internecie. Na szczęście nie musimy mieć serwera na własność, wystarczy nam użyczone miejsce na cudzym serwerze. Tego rodzaju usługi hostingu świadczą firmy hostingowe. Jest ich niezliczona ilość, a ponieważ w internecie nie ma granic, możemy mieć swoją stronę na serwerze w dowolnym miejscu kuli ziemskiej. Ze względów językowych, najwygodniej mieć serwer w polskiej firmie. Zobacz aktualny ranking polskich firm hostingowych, porównaj oferty i ceny. Klikając "zamów" pod nazwą danej firmy, przejdziesz na jej stronę.

 

Oprócz serwera, musimy mieć domenę internetową - czyli adres, pod którym nasza strona będzie widoczna dla wszystkich w sieci. Może to być nawet kilka adresów, a każdy może "odsyłać" internautów na tą samą stronę internetową. Np. Urząd Miasta Chorzowa posiada swoją stronę w dwóch domenach: chorzow.eu oraz chorzow.um.gov.pl. Rejestracją wszystkich domen w Polsce, a ściślej - nazw internetowych w domenie "pl", zajmuje się NASK. Na stronie Krajowego Rejestru Domen możemy sprawdzić czy przyszły adres naszej strony internetowej jest wolny. Swoją domenę możemy zarejestrować za pośrednictwem tzw. Partnerów NASK. Najlepiej zarejestrować domenę za pośrednictwem firmy hostingowej, u której wykupiliśmy serwer. Koszt domeny za pierwszy rok wynosi zwykle kilka złotych, często domeny są bezpłatne. Później za domenę firma hostingowa żąda już więcej. Zobacz przykładowe cenniki domen w home.pl oraz w nazwa.pl.

 

Można także skorzystać... z darmowego hostingu i uzyskać niezły serwer z domeną całkowicie gratis! Po wpisaniu w wyszukiwarkę google frazy "darmowy hosting", otrzymamy pokaźną listę wyników wyszukiwania. Tylko przykładowo wskazujemy zatem kilka firm oferujących bezpłatny hosting: cba.pl, lub friko.pl, także hostinger.pl, albo prv.pl.

 

Serwer i domena to, niestety, nie wszystko. Trzeba jeszcze umieć zrobić stronę internetową. Najlepiej znać jakiegoś informatyka:) Ale można też samodzielnie. Czasy "statycznych" stron internetowych dawno już minęły. Najlepiej zatem skorzystać z tzw. systemu zarządzania treścią (CMS), czyli oprogramowania ułatwiającego stałe aktualizowanie zawartości naszej strony. Firmy hostingowe zazwyczaj oferują możliwość tzw. autoinstalacji najpopularniejszych CMS-ów.

 

Dla kogoś, kto nie jest informatykiem, to wszystko wygląda bardzo groźnie. Ale tak nie jest! Dzieciaki uczą się tego w szkole. Popularny CMS WordPress nawet początkujący internauta może intuicyjnie opanować w parę godzin lub najwyżej parę dni. Znacznie trudniejszy jest CMS Joomla. Najtrudniejszy, dający najwięcej możliwości, to CMS Drupal. Takich CMS-ów istnieje więcej.

 

Wszystkie trzy wymienione przez nas CMS-y mają tą zaletę że są darmowe, mają fora swoich użytkowników i fanów oraz oferują mnóstwo rozmaitych (także darmowych) tzw. szablonów graficznych, wtyczek czy rozszerzeń. Porównanie ich wad i zalet znajdziesz np. na stronie ngo.pl. Z listy wszystkich CMS-ów wybierz ten, którym będziesz potrafił zarządzać swoją stroną.

 

Przy użyciu każdego CMS-a można zbudować świetną stronę. Mnóstwo darmowych szablonów graficznych do WordPressa można pobrać ze strony wordpress.org. Jeszcze więcej darmowych "skórek graficznych" dla Joomli można pobrać z wielu stron, np. templatesforjoomla.eu albo templatki.com. Stronę "na joomli" ma np. "Przekrój", "na Drupalu" zrobiono stronę Białego Domu.

 

Jeśli potrzebna jest nam prosta stronka, można skorzystać z darmowej usługi witryny google. Przystępne objaśnienie znajdziemy na stronie ngo.pl. Wsparcie w bezpłatnym tworzeniu strony oferuje oczywiście także pomoc Google.

 

Gdybyśmy chcieli zdecydować się na płatną stronę, "zamówioną" przez naszą organizację u informatyka - warto sprawdzić, ile to może kosztować?.

 

Dodajmy w tym miejscu, że już wkrótce Stowarzyszenie "Solidarni w Europie" zaoferuje chorzowskim organizacjom pozarządowym serwer oraz wykonanie ich strony, opartej o CMS WordPress lub Joomla. Zainteresowane organizacje prosimy o kontakt - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

portale społecznościowe

 

Ten krótki przegląd rozmaitych technologii przydatnych organizacjom pozarządowym nie może pominąć portali społecznościowych. To one umożliwiają nam darmową i masową komunikację z innymi ludźmi na niespotykaną skalę. Ich możliwości są ogromne, np. w Egipcie w 2011 roku młodzież zorganizowała przy pomocy facebooka oraz twittera masowe protesty - "Dzień Gniewu".

 

Oto najbardziej popularne oraz najbardziej przydatne w działalności organizacji pozarządowych tzw. social media (kliknij w obrazek i przejdź). Sprawdź ich możliwości pytając "wujka Google".

 

Portal organizacji pozarządowych ngo.pl słusznie zachęca wszystkich - Skorzystaj z otwartych zasobów wiedzy!. Do tych zasobów prowadzą także linki z naszego portalu - kliknij w odpowiednie obrazki i wejdź! Cyfryzacja prawie wszystkich obszarów życia oraz prawie wszechobecny internet to dzisiaj już codzienność. W sporym zakresie także w Polsce! Nowoczesne technologie uczyniły z naszej planety globalną wioskę. Żartuje się często, że jeśli czegoś nie ma w internecie - to znaczy że w ogóle nie istnieje!

 

Otwarte dla wszystkich, cyfrowe zasoby wiedzy i kultury, dostępne są coraz śmielej również w Polsce. Niektóre tylko możliwości dostępnych za darmo technologii przedstawiliśmy na tej stronie. Oczywiście nie byliśmy w stanie napisać o wszystkich. Dlatego, jeśli czegoś nie wiesz - spytaj "wujka Google". Jeśli nie wiesz, jak - spytaj jak pytać?...